Villámvédelem

Villámvédelem

 

Létesítését mi irja elő? 

Műemlék jellegű épületek
Műemlék jellegű épületek

28/2011. (IX. 6.) BM rendelet (ORSZÁGOS TŰZVÉDELMI SZABÁLYZAT), XIV. FEJEZET, VILLÁMVÉDELEM

Létesítése kinek a feladata?

BERUHÁZÓ, TERVEZŐ, ÜZEMELTETŐ

Norma szerinti villámvédelmi berendezés

219. § (1) Új építménynél, valamint a meglévő építmény rendeltetésének megváltozása során a villámcsapások hatásaival szembeni védelmet norma szerinti villámvédelmi berendezéssel kell biztosítani.

218. § A villámvédelmi berendezés norma szerinti, ha tervezése, kivitelezése, felülvizsgálata, karbantartása megfelel a vonatkozó műszaki követelménynek, vagy azzal legalább egyenértékű biztonságot nyújt.
Jelenleg a villámvédelem norma szerinti ha a tervezése, kivitelezése az MSZ EN 62305-1, MSZ EN 62305-2, MSZ EN 62305-3, MSZ EN 62305-4 szabványok szerint készült.

225. § (1) Villámvédelmi berendezést csak kiviteli tervdokumentáció alapján lehet létesíteni, kivételt képeznek a villámvédelmi berendezés létesítésére nem kötelezett építmények, amelyeknél csak ajánlott a tervdokumentáció alapján történő létesítés.

225. § (2) Az e jogszabály szerinti villámvédelmi berendezés tervezésére csak a Magyar Mérnöki Kamara tervezői névjegyzékében szereplő, a villámvédelem területén kiemelkedően gyakorlott villamos tervező jogosult. Kiemelkedően gyakorlott az a tervező, aki az érvényes vonatkozó műszaki követelményen alapuló, a Magyar Elektrotechnikai Egyesülettel (MEE) és az OKF-fel egyeztetett, a Magyar Mérnöki Kamara Elektrotechnikai tagozata által (MMK) akkreditált villámvédelmi létesítési tanfolyam záróvizsgáját eredményesen letette.

Nem norma szerinti villámvédelmi berendezés

219. § (2) A meglévő nem norma szerinti villámvédelmi berendezés bővítése az adott építmény meglévő rendeltetetésével összefüggő átalakításával, bővítésével együtt történik.
(3) A meglévő nem norma szerinti villámvédelmi berendezés bővítésének meg kell felelnie a villámvédelmi berendezés létesítésekor, vagy utolsó felülvizsgálatakor érvényes műszaki követelménynek.
MSZ 274/1, MSZ 274/2, MSZ 274/3, szabványok, 2/2002 /I.23./ BM, 26/2005/V.28./ BM OTSZ, 9/2008 (II.22) ÖTM rendeletek

A kötelező felülvizsgálatát mi írja elő?

Lakóépület emelet-ráépítés
Lakóépület emelet-ráépítés

28/2011. (IX. 6.) BM rendelet (ORSZÁGOS TŰZVÉDELMI SZABÁLYZAT), XIV. FEJEZET, VILLÁMVÉDELEM

A felülvizsgálat elvégzése kinek a feladata?

TULAJDONOS, KIVITELEZŐ, ÜZEMELTETŐ

61. A norma szerinti villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Mi szerint kell elvégezni a felülvizsgálatot?

Villámvédelemi kiviteli tervdokumentáció, MSZ EN 62305-1, MSZ EN 62305-2, MSZ EN 62305-3, MSZ EN 62305-4 szabványok szerint

Mikor kell elvégezni a felülvizsgálatot?

226. § (1) A villámvédelmi berendezésen el kell végezni
a) a létesítés során a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt a részleges felülvizsgálatot,
b) a létesítést követően az átadás előtt az első felülvizsgálatot,
c) a jogszabályban előírt időszakonként az időszakos felülvizsgálatot,
d) a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően a rendkívüli felülvizsgálatot.
(2) A villámvédelmi berendezést – ha jogszabály másként nem rendelkezik –,
a) LPS I és LPS II osztály esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként,
tűzvédelmi szempontból felül kell vizsgáltatni, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melyek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.

Mikor kell elvégezni a felülvizsgálatot?

(3) Az e jogszabály szerint létesített villámvédelmi berendezés esetében a felülvizsgálatok vezetésére és abban érdemi munka folytatására csak olyan személy jogosult, aki a jogszabályban meghatározott „villámvédelem időszakos felülvizsgálója” szakképesítéssel rendelkezik, és a vonatkozó műszaki követelményen anyagából az MEE-vel és az OKF-fel egyeztetett, MMK-nál akkreditált villámvédelmi tanfolyami képzésben részesült és eredményes vizsgát tett, vagy a vonatkozó műszaki követelményt tananyagi szinten oktató OKJ-s képzésben részesült.
(4) Részleges vagy rendkívüli felülvizsgálat végzésére jogosult az MMK névjegyzékében szereplő villamosmérnöki végzettségű, a villámvédelem területén „kiemelkedően gyakorlott” szakértő is.

62. Nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezés időszakos felülvizsgálata

Mi szerint kell elvégezni a felülvizsgálatot?

Napelemes rendszerek
Napelemes rendszerek

228. § (1) A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezés időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.
MSZ 274/1, MSZ 274/2, MSZ 274/3, szabványok, 2/2002 /I.23./ BM, 26/2005/V.28./ BM OTSZ, 9/2008 (II.22) ÖTM rendeletek

Mikor kell elvégezni a felülvizsgálatot?

228. § (2) A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezést, ha jogszabály másként nem rendelkezik tűzvédelmi szempontból
a) a „C”, „D” és „E” tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 6 évenként,
b) egyéb építményben, szabadtéren legalább 3 évenként,
c) a villámhárító berendezés, vagy a védett épület vagy építmény minden olyan bővítése, átalakítása, javítása vagy környezetének megváltozása után, ami a villámvédelem hatásosságát módosíthatja, és
d) sérülés, erős korrózió, villámcsapás valamint minden olyan jelenség észlelése után, amely károsan befolyásolhatja a villámvédelem hatásosságát, felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.

Ki végezheti a felülvizsgálatot?

229. § A nem norma szerinti villámvédelmi berendezéseknél az ellenőrzés, felülvizsgálat vezetésére és abban érdemi munka folytatására csak olyan személy jogosult, aki a jogszabályban meghatározott „villámvédelem felülvizsgálója” szakképesítéssel rendelkezik.

… tervezés és felülvizsgálat…